O Uhlíkovi

Nejlepší zábava – běhání za míčkem

Uhlík, jak už jsem říkala, je australský ovčák, letos v listopadu mu bude 10 let. Jako správné pracovní plemeno bere velmi vážně hlášení všech návštěv a aportování míčku, když už jsme mu nepořídili ovečky, které by sháněl do houfu. Také velice zodpovědně prohání všechny okolní kočky. Ale protože je to dobrák od kosti, nemá snahu ublížit ani těm, které by se snad nechaly někde zaskočit! Pláňské kočky to o něm dobře vědí a rády ho provokují, když mají náladu na honičku.

Uhlík čeká, že se bude něco dít…

Uhlík vyrostl v Praze a nedělá mu problém jezdit tramvají ani metrem, o vlaku nemluvě. Kvůli cestování strpí i košík a vodítko. Ty jinak nemiluje stejně jako jeho panička pro něj, a i bez něho dobře ví, že na rohu ulice se čeká a neběhá z chodníku do vozovky. Zkrátka je to rozumně vychovaný pejsek. Jednou nebo dvakrát týdně se mnou dokonce chodí do práce a roznášíme poštu spolu, ale když ho nechám doma, vydrží to bez problémů a nedělá žádnou škodu – ani starosti mým případným hostům. Dokonce se většinou ani nenechá vylákat na procházku! To jedině jako speciální čest pro lidi, které si obzvlášť oblíbí, a až po důkladné známosti.

Uhlík dělá jakoby nic

Uhlíkovou slabůstkou je jídlo, jak to tak u pejsků bývá. Takže když to někde začne vonět obědem, pes se hned přijde připomenout a usilovně předvádí, jak je vzorně vychovaný a že vůbec neloudí. Ovšem když to projde bez povšimnutí a nic nekápne, tak na sebe neváhá hlasitě upozornit, zvlášt když už lidi dojedli a na stole ještě něco zůstalo. Je to totiž ekologicky velmi uvědomělý pejsek a nemá rád plýtvání. Takže dokud ty podstatnější zbytky neuklidíme do lednice z dosahu jeho čichu, nemáme šanci na klidné zažívání…

Takže když nás budete chtít navštívit, připravte se na hlasité přivítání, ale jinak se nebojte ani o své děti, ani o případné mazlíčky! Navíc Uhlík do hostinského pokoje samozřejmě nesmí a na chodbě se k menším psům i fenkám všech velikostí chová galantně. Jedině kdybyste chtěli přijet s větším panem psem, byť i hodným, museli bychom se domluvit na bezpečnostních pravidlech. Takový pobyt doporučuji zvážit – rozhodně ne déle než na víkend. Uhlík není žádný velký hrdina a pobyt psa srovnatelné váhové kategorie bere jako potenciální ohrožení, takže pak vrčí na potkání. A o kus žvance, nezdvořák, by se třeba i popral, kdyby na to přišlo!

Uhlík s dětmi
Děti si Uhlíka zpravidla velmi oblíbí

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *